به وبلاگ ستارگان موسيقي ايران خوش آمديد

 

برای دیدن مطالب قبلی به آرشیو وبلاگ مراجعه فرمائید) کلیه ی ترانه ها و نوشته ها به نام صاحبان اثر ثبت شده اند و هرگونه برداشت اعم از موسیقایی و غیره بدون کسب مجوز از شاعر یا نویسنده پیگرد قانونی دارد) استاد بابک بيات درگذشت - ::: ستارگان موسیقی ایران :::

یکشنبه ٥ آذر ،۱۳۸٥

استاد بابک بيات درگذشت

کو آشنای شبهای من کو

 دیروز من کو، فردای من کو

درگذشت بابك بيات هنرمند ارزنده ايراني را به همه هنردوستان تسليت مي‌گويم

درگذشت استاد بابك بيات هنرمند ارزنده ايراني را به خانواده محترم ایشان و جامعه موسیقی ایران و تمام مردم موسیقی دوست این سرزمین تسلیت و تهنیت عرض میکنم

 

...و ساز بابک از نوا افتاد 

زمان تولد:          سال ١٣٢٥

محل تولد:           تهران

تحصیلات : 

او در محله های جنوب شهر تهران بزرگ  شد و دوران کودکی او در خیابان های سر آسیاب دولاب ، شکوفه و محله های دیگر جنوب شهر گذشته است که به گفته ی خود او شروع آهنگ سازیش از همان خانه ی چهل و هشت متری و محقرشان در همان محله ها شروع شد.علی رغم این که پدر او اصرار داشت او ورزشکار شود و به مدرسه ی نظامی برود او در سن ١٩ سالگی مشغول فراگیری موسیقی کلاسیک و جهانی در اپرای تهران شد استادان او در آنجا خانم اولین باغچه بان ، آقای ثمین باغچه بان و نصرت الله زابلی بودند.بعد از آن دوستی عمیقی بین او و محمد اوشالی شکل گرفت که این دوستی منجر به این شد که او تحصیلاتش را نزد او ادامه دهد و به فراگیری هارمونی و آکومپانیان زیر نظر محمد اوشالی مشغول شد.

شروع کار: 

شروع فعالیت حرفه ای او با ساخت موسیقی متن فیلم غریبه به همراه زنده یاد واروژان آغازشد و این فیلم نقطه ی آغاز فعالیت های بیات در زمینه ی موسیقی فیلم شد  که فیلم های خورشید در مرداب ، برهنه تا ظهر با سرعت ، فریاد زیر آب ، سریال چنگلک از جمله ی آن فعالیت ها هستند.

اما آغاز فعالیت او در زمینه ی آهنگسازی برای ترانه ها به آشنایی او با ایرج جنتی عطایی باز می گردد که حاصل این آشنایی به همکاری بابک بیات با خوانندگانی همچون گوگوش ، داریوش ، ستار گیتی و ابی منجر شد و ترانه های زیادی با آهنگ های بیات جاودانه گشتند که غریبه ، جنگل ، فریاد زیر آب، علی کنکوری ، کتیبه ، خورشید خانوم و مولای سبز پوش از جمله ی آن ترانه ها هستند.موسیقی ترانه ی فریاد زیر آب از جمله ی کار های برتر بیات در آن زمان به شمار می رود.

 

کارنامه هنری :

بابک بیات پس از پیروزی انقلاب از ایران خارج نشد و به فعالیت هایش  در ایران  ادامه داد.او فعالیت موسیقی را در شرکت ابتکار همراه با دوستش ابراهیم زال زاده و با کاست قاصدک آغاز کرد و برای نوار های آن شرکت موسیقی ساخت . پس از آن برای کاست های خروس زری پیرهن پری ، سکوت سرشار از ناگفته هاست و چیدن سپیده دم احمد شاملو موسیقی ساخت.

بابک بیات ساخت موسیقی فیلم را بعد از انقلاب با فیلم مرگ یزدگرد ساخته ی بهرام بیضایی آغاز کرد و پس از آن در  سال ١٣٦٢ موسیقی فیلم های نقطه ضعف و ریشه در خون را ساخت و در سال های بعد از آن موسیقی فیلم های اتوبوس ، شاید وقتی دیگر و مسافران را ساخت ، که در سال ١٣٦٤ در چهارمین دوره ی جشنواره ی فیلم فجر از او برای ساخت موسیقی فیلم اتوبوس تقدیر شد . در سال ١٣٦٥ برای فیلم طلسم موسیقی ساخت و در پنجمین دوره ی جشنواره ی فیلم فجر برای ساخت موسیقی این فیلم کاندید بهترین آهنگ ساز شد در سال بعد از آن نیز برای ساخت موسیقی فیلم شاید وقتی دیگر کاندید شد.همچنین او در آن سال ها برای سریال موفق سلطان و شبان ساخته ی داریوش فرهنگ موسیقی ساخت .بابک بیات در سال ١٣٦٩ بالاخره برای ساخت موسیقی فیلم عروس ساخته ی بهروز افخمی برنده ی سیمرغ بلورین بهترین موسیقی فیلم در دهمین دوره ی جشنواره ی فجر شد.او در دهه ی هفتاد همچنان فعالیتش را در عرصه ی موسیقی فیلم ادامه داد که برای فیلم های مسافران ساخته ی بهرام بیضایی و روز شیطان در آن سال ها کاندیدای بهترین موسیقی فیلم شد .

در سال ١٣٧٥ در جشن صد سالگی سینما وقتی که از بین چهار کاندیدا دو بار نامش اعلام شد سیمرغ بلورین بهترین آهنگ سازی برای صد سالگی سینما را دریافت کرد.در همان سال نیز در پانزدهمین جشنواره ی فیلم فجر برنده ی سیمرغ بلورین برای ساخت موسیقی فیلم های مردی شبیه باران و سرزمین خورشید شد.در جشن خانه ی سینما نیز از او برای ساخت موسیقی فیلم ساحره تقدیر شد .در سال ١٣٨١ در مراسمی که در شیراز برگزار شد از بابک بیات و چهار هنرمند دیگر تقدیر شد  در همان سال نیز مراسمی دیگر برای تقدیر از یک عمر فعالیت بابک بیات در زمینه ی موسیقی برگزار شد که درآن مراسم پیام هایی از ایرج جنتی عطایی  ، بهرام بیضایی و .... قرائت گردید.هم اکنون او فعالیتش را در زمینه ی آهنگ سازی بیشتر برای آهنگ سازی روی آهنگ های مانی رهنما ادامه می دهد . آهنگ های پرنده ، آی آدم ها و با کوچه آواز رفتن نیست با شعر یار قدیمی او ایرج جنتی عطایی از جمله ی آن آهنگ هاست.

از دیگر فعالیت های او می توان به تدریس موسیقی در دانشگاه تهران اشاره کرد.آهنگ های بابک بیات ماندنی ، عظیم و با شکوه است . موسیقی فیلم فریاد زیر آب او را بعد از سال ها مردم کوچه و بازار هنوز زمزمه می کنند.

 

 

www.BabakBayat.com

حامد تاج

[ Home| Archive | Email ]

:: Weblog Menu ::
+ خانه+
+ مطالب قبلی +
+ تماس با من +
........................................
:: Hamed Y! ID ::

hamed_loool
:: Faezeh Y! ID ::

niloufarin_80
........................................
:: LOGO ::

ستارگان موسیقی ایران


........................................
:: Links ::
وبلاگ ديگر من
پیله های شیشه ای
مانی رهنما
خانه ترانه
سیامک عباسی
میثم یوسفی
کوروش سمیعی
مهرداد شهسوارزاده
احمد احمدی
بهاره مكرم
ترانه مكرم
بابك صحرايي
مجيد ضرغامي
مهرنوش چرمچي
آهنگها دات کام
پلک
بت صورتی
مانی موزیک
بچه محل
بامداد بامداد
افشين سياهپوش
حامی
کیوان جهانشاهی
بهرنگ قدرتی
بم آهنگ
المیرا آقازاده
Beethovenmc
Beethovenmb
.........................

حامد تاج

Evanescence Music

بابک ریاحی پور

ماني رهنما

حامی

حمید خندان

شاهكار بينش پژوه

کاوه یغمایی

میرا

راز شب

پویا نیکپور

آریو حبیبی

بهزاد میرخانی

پیمان نیکسار

کامیل یغمایی

حامد مقدم

فرمان فتحعليان

ایلیا منفرد

O-hum

نشر هرمس

آوای باربد

Beethoven MC

دارینوش

Kavir Band

هفت سنگبنیامین بهادری

احمد احمدی

ترانه شرقی

گروه آریان

Logo Papionz

کیوان جهانشاهی

حامی

بم آهنگ

فريدون فروغى

داریوش تقی پور

هنر و موسیقی

هادی پاکزاد

........................................
:: Stats ::

Copyright© : 2004 - 2008 Iranian Music Stars
Design : Hamed Taj
Powered By : www.persianblog.ir
www.music-stars.persianblog.ir