استاد بابک بيات درگذشت

babak.jpg

کو آشنای شبهای من کو

 دیروز من کو، فردای من کو

درگذشت بابك بيات هنرمند ارزنده ايراني را به همه هنردوستان تسليت مي‌گويم

درگذشت استاد بابك بيات هنرمند ارزنده ايراني را به خانواده محترم ایشان و جامعه موسیقی ایران و تمام مردم موسیقی دوست این سرزمین تسلیت و تهنیت عرض میکنم

 

epi1141.jpg

...و ساز بابک از نوا افتاد 

687474703a2f2f7777772e62616.jpg

زمان تولد:          سال ١٣٢٥

محل تولد:           تهران

تحصیلات : 

او در محله های جنوب شهر تهران بزرگ  شد و دوران کودکی او در خیابان های سر آسیاب دولاب ، شکوفه و محله های دیگر جنوب شهر گذشته است که به گفته ی خود او شروع آهنگ سازیش از همان خانه ی چهل و هشت متری و محقرشان در همان محله ها شروع شد.علی رغم این که پدر او اصرار داشت او ورزشکار شود و به مدرسه ی نظامی برود او در سن ١٩ سالگی مشغول فراگیری موسیقی کلاسیک و جهانی در اپرای تهران شد استادان او در آنجا خانم اولین باغچه بان ، آقای ثمین باغچه بان و نصرت الله زابلی بودند.بعد از آن دوستی عمیقی بین او و محمد اوشالی شکل گرفت که این دوستی منجر به این شد که او تحصیلاتش را نزد او ادامه دهد و به فراگیری هارمونی و آکومپانیان زیر نظر محمد اوشالی مشغول شد.

t-1-bayat-babak1.jpg

شروع کار: 

شروع فعالیت حرفه ای او با ساخت موسیقی متن فیلم غریبه به همراه زنده یاد واروژان آغازشد و این فیلم نقطه ی آغاز فعالیت های بیات در زمینه ی موسیقی فیلم شد  که فیلم های خورشید در مرداب ، برهنه تا ظهر با سرعت ، فریاد زیر آب ، سریال چنگلک از جمله ی آن فعالیت ها هستند.

اما آغاز فعالیت او در زمینه ی آهنگسازی برای ترانه ها به آشنایی او با ایرج جنتی عطایی باز می گردد که حاصل این آشنایی به همکاری بابک بیات با خوانندگانی همچون گوگوش ، داریوش ، ستار گیتی و ابی منجر شد و ترانه های زیادی با آهنگ های بیات جاودانه گشتند که غریبه ، جنگل ، فریاد زیر آب، علی کنکوری ، کتیبه ، خورشید خانوم و مولای سبز پوش از جمله ی آن ترانه ها هستند.موسیقی ترانه ی فریاد زیر آب از جمله ی کار های برتر بیات در آن زمان به شمار می رود.

 

کارنامه هنری :

بابک بیات پس از پیروزی انقلاب از ایران خارج نشد و به فعالیت هایش  در ایران  ادامه داد.او فعالیت موسیقی را در شرکت ابتکار همراه با دوستش ابراهیم زال زاده و با کاست قاصدک آغاز کرد و برای نوار های آن شرکت موسیقی ساخت . پس از آن برای کاست های خروس زری پیرهن پری ، سکوت سرشار از ناگفته هاست و چیدن سپیده دم احمد شاملو موسیقی ساخت.

بابک بیات ساخت موسیقی فیلم را بعد از انقلاب با فیلم مرگ یزدگرد ساخته ی بهرام بیضایی آغاز کرد و پس از آن در  سال ١٣٦٢ موسیقی فیلم های نقطه ضعف و ریشه در خون را ساخت و در سال های بعد از آن موسیقی فیلم های اتوبوس ، شاید وقتی دیگر و مسافران را ساخت ، که در سال ١٣٦٤ در چهارمین دوره ی جشنواره ی فیلم فجر از او برای ساخت موسیقی فیلم اتوبوس تقدیر شد . در سال ١٣٦٥ برای فیلم طلسم موسیقی ساخت و در پنجمین دوره ی جشنواره ی فیلم فجر برای ساخت موسیقی این فیلم کاندید بهترین آهنگ ساز شد در سال بعد از آن نیز برای ساخت موسیقی فیلم شاید وقتی دیگر کاندید شد.همچنین او در آن سال ها برای سریال موفق سلطان و شبان ساخته ی داریوش فرهنگ موسیقی ساخت .بابک بیات در سال ١٣٦٩ بالاخره برای ساخت موسیقی فیلم عروس ساخته ی بهروز افخمی برنده ی سیمرغ بلورین بهترین موسیقی فیلم در دهمین دوره ی جشنواره ی فجر شد.او در دهه ی هفتاد همچنان فعالیتش را در عرصه ی موسیقی فیلم ادامه داد که برای فیلم های مسافران ساخته ی بهرام بیضایی و روز شیطان در آن سال ها کاندیدای بهترین موسیقی فیلم شد .

در سال ١٣٧٥ در جشن صد سالگی سینما وقتی که از بین چهار کاندیدا دو بار نامش اعلام شد سیمرغ بلورین بهترین آهنگ سازی برای صد سالگی سینما را دریافت کرد.در همان سال نیز در پانزدهمین جشنواره ی فیلم فجر برنده ی سیمرغ بلورین برای ساخت موسیقی فیلم های مردی شبیه باران و سرزمین خورشید شد.در جشن خانه ی سینما نیز از او برای ساخت موسیقی فیلم ساحره تقدیر شد .در سال ١٣٨١ در مراسمی که در شیراز برگزار شد از بابک بیات و چهار هنرمند دیگر تقدیر شد  در همان سال نیز مراسمی دیگر برای تقدیر از یک عمر فعالیت بابک بیات در زمینه ی موسیقی برگزار شد که درآن مراسم پیام هایی از ایرج جنتی عطایی  ، بهرام بیضایی و .... قرائت گردید.هم اکنون او فعالیتش را در زمینه ی آهنگ سازی بیشتر برای آهنگ سازی روی آهنگ های مانی رهنما ادامه می دهد . آهنگ های پرنده ، آی آدم ها و با کوچه آواز رفتن نیست با شعر یار قدیمی او ایرج جنتی عطایی از جمله ی آن آهنگ هاست.

از دیگر فعالیت های او می توان به تدریس موسیقی در دانشگاه تهران اشاره کرد.آهنگ های بابک بیات ماندنی ، عظیم و با شکوه است . موسیقی فیلم فریاد زیر آب او را بعد از سال ها مردم کوچه و بازار هنوز زمزمه می کنند.

 

 t-1-bayat-babak3.jpg

www.BabakBayat.com

Babak-Bayat2.jpg

224053_orig.jpg

Babak-Bayat.jpg

/ 6 نظر / 57 بازدید
سيد حامد

با سلام حامد خان متشکر از اينکه منو دعوت کردی و متشکر از اينکه اينقدر به فکر پيشينه های هنری مو سيقی ما هستی و به نوعي اهنگ خوش زندگی شان را برای ما زمزمه می کنی تا نوائی هم ما ببريم من هم به نوبه خودم درگذشت اين استاد بزرگ موسيقی ايران رو به تمامی هموطنانم و دوستدارن موسيقی تسليت ميگويم. يا حق روحش شاد باد و قرین رحمت پرودگار سیدحامد

داود شبانكاره

برا خودمون متاسفم نه برای کوچ ايشون بابک جان تولدت مبارک

نگار

موسيقی زيبای بابک بيات هميشه در متن زندگی ما باقی می‌مونه ..... روحش شاد .

م.یعقوبی

سلام . من يکی از ترانه های اولين البومم را توی وبلاگم گذاشتم. مطمئن هستم ازش خوشت مياد . اگه اينطور بود اونو توی وبلاگت بذار . ممنونم

آیدا

روحش شاد.

وحيدعربانی

ردپای نفسهای تو بروی نوريست بر پيکره ی نوشن زمان.